Planowanie ciąży - Niepłodność - Objawy ciąży - Test ciążowy - Ciąża - Ciąża bliźniacza - Termin porodu - Objawy porodu - Poród naturalny - Laktacja - Niemowlę - Macierzyństwo

Higiena ciąży

   Ciąża u zdrowej kobiety zwykle przebiega lekko, bez żadnych komplikacji i powikłań. Korzystnie wpływa na skórę, włosy, paznokcie, a także może spowodować wyleczenie niektórych schorzeń narządów rodnych. Jednakże ciąża jest sporym wysiłkiem dla organizmu, więc przyszła mama powinna o siebie bardzo dbać. W poradniach oprócz okresowych badań prowadzi się tak zwane szkoły rodzenia. Szkolenie takie obejmuje wiadomości o znaczeniu i konieczności stosowania szczególnej higieny w czasie ciąży, o prawidłowym odżywianiu się, pracy i odpoczynku. Staranne utrzymanie czystości ciała w tym okresie jest bardzo ważne, ponieważ ułatwia wydzielanie się gruczołom potowym i łojowym. Najbardziej wskazane jest mycie ciała pod bieżącą wodą np. prysznic.

   Umiarkowane ćwiczenia gimnastyczne wywierają bardzo korzystny wpływ na ogólny stan ciężarnej, gdyż usprawniają czynności narządu pokarmowego, krwionośnego, nerwowego oraz przygotowują mięśnie brzucha i miednicy do wysiłku porodowego. Specjalnej troski wymagają zęby kobiety ciężarnej. Zalecane są częste wizyty u stomatologa i ewentualne leczenie chorych zębów. Kobieta ciężarna szczególnie powinna unikać kontaktu z chorymi na grypę, różyczkę, a także inne choroby wirusowe i zakaźne, ponieważ mogą być one powodem powikłań zarówno dla niej jak i przyszłego dziecka i trzeba o tym pamiętać już od momentu podejrzenia, że doszło do zapłodnienia. Przyszła mama powinna jadać często, ale w małych ilościach. W diecie uwzględnić ilość witamin i soli mineralnych, a także składniki które przeciwdziałają zaparciom. W czasie ciąży nie wolno pić alkoholu, palić papierosów ani zażywać żadnych środków farmakologicznych bez konsultacji z lekarzem. Oczekiwanie przyjścia na świat dziecka jest niesamowitym przeżyciem, stanowi radość i satysfakcję z faktu noszenia pod sercem nowego życia, dlatego jest to szczególny czas, by zadbać o wszelkie wygody fizyczne jak i psychiczne. Aby ten czas był jeszcze bardziej niesamowitym okresem w życiu każdej kobiety oczekującej swojego potomka.