Planowanie ciąży - Niepłodność - Objawy ciąży - Test ciążowy - Ciąża - Ciąża bliźniacza - Termin porodu - Objawy porodu - Poród naturalny - Laktacja - Niemowlę - Macierzyństwo

Ratunku będę matką

strach przed macierzyństwem
    Podstawą sukcesu bycia rodzicem jest wiara w powodzenie. Oczekuję dziecka, jestem podniecona tym faktem, jestem szczęśliwa, ale panicznie boję się jak to będzie. Czy dam radę, czy sprostam temu trudnemu zadaniu, które będzie moją rolą do końca życia?! To pytanie stawia sobie prawie każda kobieta dowiadując się, że jest w ciąży, że będzie miała dziecko.

    Poprzez panikę kierujecie się na wpół zdrowym rozsądkiem, kupując 5 książek różnych autorów, słuchając dobrych rad kilku miłych cioć i przeglądając opinie matek na różnych portalach internetowych. Gdy dziecko się rodzi w głowie powstaje mętlik. Tetra czy pampersy, karmienie sztuczne czy naturalne, oliwka czy inne specyfiki, mydło czy płyn do kąpieli?! itd. itd. Dowiecie się, że jajko trzeba podawać jak najwcześniej, bo ma dużo żelaza, a także, że nie należy się spieszyć, bo wywołuje alergię. Nie noś dziecka na rękach, bo przyzwyczaisz, bądźŸ weźŸ dziecko na ręce, bo ono potrzebuje miłości i pieszczot. Nie bierzcie za poważnie wszystkiego co radzą sąsiedzi, nie do końca deprymujcie się tym, co mówią specjaliści. Przede wszystkim zaufajcie swojemu zdrowemu rozsądkowi. Kierujcie się instynktem na podstawie CAŁEJ wiedzy jaką zdobyłyście studiując poradniki i wysłuchując rad całej rodziny i znajomych mam. Ze wszystkiego należy wyciągnąć odpowiednie wnioski.
    Zadbajcie jednak o dobrego lekarza, który pozna wasze dziecko na tyle, by pomóc wam w jego pielęgnacji, wychowaniu i dobrym żywieniu. Nie od dziś wiadomo, że naturalna wypływająca z miłości, opieka rodzicielska jest stokroć ważniejsza od umiejętnego nakładania pieluchy, czy biegłości sporządzania mieszanki mlecznej. Każde nieporadne wzięcie dziecka na ręce, pierwsza kąpiel czy karmienie, każdy uśmiech twój, budzi w dziecku poczucie, że należy do was, że na was może polegać, a wy uczycie się dzięki temu jego języka i ukrytych dotąd potrzeb. Nikt inny nawet z ogromnym doświadczeniem nie zaspokoi potrzeb waszego dziecka jak wy sami. Sama przekonasz się, że wszystkiego można nauczyć się o macierzyństwie zajmując się własnym dzieckiem. Silna więź rozwija się niepostrzeżenie. Codzienna pielęgnacja i obserwacja, przekona was do tego, że świetnie sobie radzicie, że jesteście dobrymi rodzicami. Pomimo wszelkich waszych dylematów i obaw.
    Pierwsza ciąża niezależnie od wieku, zwykle jest równoznaczna z końcem wolnej od trosk młodości. Nawet kiedy kobieta mocno pragnęła dziecka zdarza się, że w chwilach zadumy zarzuca sobie, że to koniec wszelkiej beztroski, nieplanowanych wypadów za miasto, co weekendowych spotkań ze znajomymi, a także podział domowego budżetu na nowo przybyłego członka rodziny. Musimy postarać się radzić sobie z taki zarzutami. Pamiętając zatem, że na spacerach codziennych możemy nawiązać mnóstwo wartościowych i wieloletnich przyjaŸni z innymi mamami, a także z przyszłymi kolegami naszych dzieci. Posiadanie dziecka to nie koniec życia, lecz początek budowania własnej wartości, więzi uczuciowej z partnerem, a także odnalezienie sensu naszego jestestwa. Bo rodzicami będziemy do końca naszych dni.