Planowanie ciąży - Niepłodność - Objawy ciąży - Test ciążowy - Ciąża - Ciąża bliźniacza - Termin porodu - Objawy porodu - Poród naturalny - Laktacja - Niemowlę - Macierzyństwo

Endometrioza

   Endometrioza jest to tak zwana gruczolistość macicy. Endometrioza charakteryzuje się występowaniem fragmentów błony śluzowej macicy (endometrium) w innych narządach poza jamą macicy i funkcjonuje w podobny sposób jak w macicy. Powstają w ten sposób małe torbiele wyściełające macicę(endometrium),charakteryzują je małe przebarwione blizny. Zmiany endometrialne z każdym kolejnym cyklem mogą się się nasilać,mogą również powstawać w innych miejscach i doprowadzać do coraz bardziej nasilających się objawów tej choroby. W 10% ogniska choroby powstają poza narządem rodnym kobiety.
   Ogniska chorobowe reagują bardzo często na zmiany poziomu hormonów w trakcie cyklu miesiączkowego. Powodem tego jest fakt iż wszystkie ogniska pozamaciczne funkcjonują jak zminiaturyzowane macice,co prowadzi do krwawienie z nich podczas miesiączki. Skutkiem endometriozy jajowodów i jajników jest często niepłodność. Kobietom które pragną mieć dzieci zaleca się zajście w ciąże przed rozwinięciem się choroby.
Objawy choroby
   Podstawowym objawem endometriozy jest ból w podbrzuszu pojawiający się przed wystąpieniem miesiączki oraz w trakcie jej trwania. Ból, który jest następstwem miejscowego krwawienia i rozciągania tkanek (przy ogniskach pozamacicznych), powoduje uczucie jakby rozdzierania, może się pojawiać w okolicy biodra, pachwiny lub promieniować do odbytnicy i zależy od umiejscowienia ognisk gruczolistości. Gruczolistość jajników może również objawiać się bardzo obfitym i częstym krwawieniem miesiączkowym .Występowanie krwawienia z odbytu oraz pęcherza moczowego wraz z menstruacją są objawem choroby również tych narządów. Jeżeli kobiecie chorującej na endometriozę uda się zajść w ciąże ,objawy choroby w większości przypadków ustępują po urodzeniu dziecka. Po porodzie najczęściej dochodzi do samoistnego wyleczenia się oraz do martwicy ognisk chorobowych ( gruczolistości).

Leczenie

   Endometriozę leczy się dwoma sposobami:
zachowawczą (wykorzystanie terapii hormonalnej).
Lek Danazol który jest androgenem hamującym owulację, wyniki leczenia gruczolistości znacznie się poprawiły (skuteczność leczenia przy niepłodności, której przyczyną jest endometrioza, wynosi 30%). Lek może jednak może mieć nieprzyjemne skutki uboczne: zatrzymywanie wody w organizmie, tycie, trądzik, zmniejszenie libido, zmęczenie, zaburzony wzrost i przebarwienia włosów.

chirurgiczną
   Jeśli leczenie hormonami nie przyniosło żądanych efektów,zostaje zabieg chirurgiczny. Zabieg przeprowadza się w taki sposób, aby nie upośledzał płodności. Podczas zabiegu usuwane są zrosty aby kobieta mogła zajść w ciąże. Najczęściej jednak po wykonaniu zabiegu chirurgicznego potrzebne i wskazane jest leczenie farmakologiczne (hormonalne),w celu uniknięcia nawrotu choroby oraz powstania nowotworu.