Planowanie ciąży - Niepłodność - Objawy ciąży - Test ciążowy - Ciąża - Ciąża bliźniacza - Termin porodu - Objawy porodu - Poród naturalny - Laktacja - Niemowlę - Macierzyństwo

Karmienie naturalne i jego wartość

   Niemowlę najlepiej rozwija się, gdy jest karmione mlekiem własnej matki, ponieważ jest ono najbardziej dostosowane do jego potrzeb, możliwości trawienia i przyswajania. Karmienie piersią matki pozwala dziecku szybciej przystosować się do zmienionego środowiska poza ustrojem matki, a także wyrównać niedobory pewnych składników, których matka nie była w stanie przekazać poprzez łożysko. Nie od dziś wiadomo, że zapadalność na niektóre choroby zakaźne u niemowląt karmionych naturalnie jest znacznie mniejsza niż u tych karmionych sztucznie. Karmienie naturalne ma również bardzo dobry wpływ na rozwój psychoruchowy niemowlęcia. Poprzez bliski kontakt z matką tworzy się niebywała więź uczuciowa, a także dzieci karmione piersią wykazują wyższe ilorazy rozwojowe. Bardzo ważne jest pozytywne nastawienie przyszłej mamy, więc warto wziąć pod uwagę, to, że kobieta karmiąca piersią jest pogodniejsza, szybciej wraca do siebie po porodzie, a i niemowlę jest pogodniejsze i spokojniejsze.   Karmienie piersią jest znacznie prostsze i wygodniejsze niż nocne przygotowywanie mieszanek sztucznych. Podczas przygotowywania mieszanki łatwo wprowadzić bakterie do organizmu dziecka i wywołać infekcję, tym bardziej, że niemowlęta karmione sztucznym mlekiem są mniej uodpornione. Dlatego też karmienie sztuczne powinno być stosowane wyłącznie kiedy pomimo wszelkich starań ze strony matki, karmienie piersią jest niemożliwe.

 1. pokarm z piersi jest jałowy (bez bakterii) - nie trzeba go podgrzewać, pasteryzować, sterylizować, jest o temperaturze ciała. Zawsze gotowy do spożycia o każdej porze dnia i nocy.
 2. prawie wszystkie produkty jakie zawiera Twoje mleko(tu ważna Twoja dieta) są przyswajane przez organizm dziecka i przez niego wykorzystane.
  • białko
  • tłuszcze
  • węglowodany
  • witaminy i składniki mineralne
 3. Zawarte w pokarmie liczne , elementy krwi, żywe komórki, enzymy, hormony i czynniki wzrostu tkanek sprawiają, że organizm dziecka mimo swojej niedojrzałości prawidłowo się rozwija.
 4. mleko zawiera przeciwciała. Noworodek rodzi się z niedojrzałym układem immunologicznym. Posiada taką odporność, jaką mu zapewniłaś w ciąży. Jego organizm zacznie produkować przeciwciała około 6 tygodnia życia. Aby walczyć z takimi elementami jak: bakterie, wirusy, grzyby, alergeny, toksyny, itd. musi przeciwciała otrzymywać.
 5. pokarm posiada właściwości przeciwalergiczne
  • przeciwciała IgA (tzw. sekrecyjne) pokrywają przewód pokarmowy warstwą ochronną ograniczając wchłanianie substancji uczulających
  • naturalna flora bakteryjna w jelitach dziecka (dzięki pokarmowi) - chroni przed infekcjami i alergią
  • zawarte w pokarmie enzymy trawienne, wspomagają i przyśpieszają trawienie - obniżają możliwości uczulenia
  • karmienie piersią opóźnia kontakt przewodu pokarmowego dziecka z alergenami
 6. korzystne jest również dla Ciebie
  • zmniejsza ryzyko krwotoków poporodowych. Wydzielana w trakcie ssania oxytocyna obkurcza mięsień macicy, dzięki czemu szybciej powrócisz do formy.
  • opóźnia powrót krwawienia miesiączkowego
  • chroni przed szybkim zajściem w kolejną ciążę (karmienie wyłącznie piersią opóźnia owulację)
  • pozwala na szybka utratę zbędnych kilogramów (nagromadzone zapasy tłuszczu podczas ciąży zużywane są podczas procesu laktacji)
  • zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory sutka i jajnika, a w okresie przekwitania wystąpienia osteoporozy