Planowanie ciąży - Niepłodność - Objawy ciąży - Test ciążowy - Ciąża - Ciąża bliźniacza - Termin porodu - Objawy porodu - Poród naturalny - Laktacja - Niemowlę - Macierzyństwo

Prawidłowy oddech twojego dziecka

    Prawidłowe oddychanie dziecka, to jeden z najważniejszych czynników jego właściwego rozwoju. Rodzice często obserwują swoją pociechę, wsłuchując się w rytm jego oddechu, szczególnie w czasie snu. Obserwacja spokojnie śpiącego niemowlęcia bywa pasjonująca – zwłaszcza dla rodziców. Miarowy i prawidłowy oddech nowo narodzonego maluszka to prawdziwa radość dla mamy i taty.


Karmienie
    Warto wiedzieć, że fundamentalne znaczenie dla rozwoju aparatu oddechowego dziecka ma karmienie. Maluszek karmiony jest kilka razy dziennie, a każda sesja karmienia zajmuje średnio około pół godziny. To właśnie w czasie karmienia następuje intensywny trening jamy ustnej, aparatu mowy oraz właśnie aparatu oddechowego.
    Ssanie w pierwszym półroczu życia dziecka nie tylko wpływa na wydolność oddechową dziecka, ale również stanowi bardzo ważny element rozwoju jamy ustnej. Jest ono przecież ściśle powiązanie z oddychaniem i połykaniem. Można zatem powiedzieć, że triada „ssanie – połykanie – oddychanie” jest swoistym cudem natury. Właśnie na potrzeby ssania dziecko odpowiednio modyfikuje oddech i równolegle dostosowuje do niego proces połykania.

Rola smoczka
    Prawidłowo przebiegające oddychanie w czasie karmienia powinno odbywać się tylko poprzez nos! Jak się okazuje bardzo ważną funkcję i rolę spełniają tutaj akcesoria do karmienia. Kształt i rodzaj podawanego dziecku smoczka powinien spełniać określone parametry, które umożliwiają dziecku prawidłowe oddychanie w czasie karmienia. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby smoczek był:
dynamiczny – tylko taki smoczek (którego końcówka rozciąga się w czasie ssania i po każdym takcie wraca do pozycji wyjściowej) ma szansę wspomagać dziecko w wytworzeniu i utrzymaniu podciśnienia wewnątrz jamy ustnej. Wówczas ryzyko ulewania i wypływania pokarmu kącikami ust, będzie istotnie mniejsze;
maksymalnie zbliżony do kształtu piersi mamy, z odpowiednio twardą i szeroką podstawą. Maluszek powinien mieć możliwość szczelnego ułożenia warg na szerokiej podstawie smoczka, analogicznie jak na brodawce piersi mamy. Dzięki temu jego usta szczelnie przylegają do smoczka i w trakcie karmienia dziecko nie łyka powietrza. Jest to niezwykle ważne, gdyż drogi oddechowe oraz pokarmowe w czasie ssania nie mogą się mieszać!
    Prawidłowy oddech Maluszka może śledzić każdy rodzic. Warto konsultować to z lekarzem neonatologiem lub pediatrą. W czasie wizyt kontrolnych lekarz powinien pytać o przebieg karmienia, tym samym uzyskując informacje na temat oddychania, ssania oraz połykania.


Istotne znaczenie dla prawidłowego przebiegu ssania i oddychania ma wyższa pozycja do karmienia. Pokarm jest wówczas swobodnie transportowany we wnętrzu jamy ustnej i dziecko może samo regulować tempo ssania. Niskie pozycje (np. leżące) wymuszają na niemowlęciu bardzo szybkie i intensywne połykanie, ponieważ płynny pokarm błyskawicznie przemieszcza się pod wpływem siły grawitacji w kierunku tylnej ściany jamy ustnej.


    Prawidłowe ssanie promuje efektywne, dobrze koordynowane oddychanie. Tym samym podnosi wydolność oddechową Twojego dziecka; stymuluje intensywną pracę całego aparatu oddechowego i dotlenia niemowlę.


Co to jest SIDS?
SIDS (skrót pochodzi od angielskiej nazwy–Sudden Infant Death Syndrome), czyli zespół nagłej śmierci niemowląt, polega na tym, że niemowlę umiera nagle i przyczyna śmierci jest nieznana. SIDS jest znany również pod nazwą nagłej śmierci łóżeczkowej. Na szczęście SIDS występuje rzadko. W 2002 roku, jedno na 2000 dzieci urodzonych w Stanach Zjednoczonych, umarło z powodu SIDS przed ukończeniem pierwszego roku życia. Około 20% przypadków śmierci z powodu SIDS zdarza się w żłobkach. Większe ryzyko SIDS występuje u dzieci urodzonych przedwcześnie lub z niską wagą urodzeniową, jak również u dzieci, które były narażone na bierne palenie. Większe ryzyko występuje również u dzieci, których matki mają mniej niż 20 lat, paliły podczas ciąży lub nie korzystały, albo korzystały w minimalnym stopniu, z opieki prenatalnej. Monitor oddechu można zapobiegać ewentualnym wypadkom spowodowanym bezdechem. Monitor poprzez czujniki umieszczone pod materacem łóżeczka wykrywa ruch oddechowy dziecka. Niebezpieczny 20 sekundowy bezdech sygnalizowany jest alarmem. Konieczna jest wtedy szybka reakcja rodziców.