Planowanie ciąży - Niepłodność - Objawy ciąży - Test ciążowy - Ciąża - Ciąża bliźniacza - Termin porodu - Objawy porodu - Poród naturalny - Laktacja - Niemowlę - Macierzyństwo

Zaburzenia cyklu miesiączkowego

   Prawidłowy cykl miesiączkowy u kobiety powinien trwać od 21 do 35 dni. Jeżeli cykle skracają się lub przedłużają nazywamy je cyklami nieregularnymi. Cykl miesiączkowy regulowany jest poprzez hormony: estrogeny, progesteron i inne (FSH i LH).Duży wpływ na prawidłowy cykl ma również gospodarka hormonu tarczycy. Hormony tarczycy są odpowiedzialne za prawidłowe wydzielanie hormonów przez jajnik oraz prawidłowe jajeczkowanie. W niedoborze hormonów tarczycy przysadka mózgowa zwiększa swoją aktywność co pobudza tarczycę do wytwarzania zwiększonej ilości hormonów.

   Wzrost aktywności przysadki wpływa jednak również na jajniki, które zwiększają nadmiernie produkcję estrogenów. U kobiet z niedoczynnością tarczycy występuje nadmiar estrogenów, który może doprowadzić do przedwczesnej lub opóźnionej miesiączki (menstruacji), ta zaś dodatkowo cechować się może zwiększonym bólem. W przypadku kobiet z niedoczynnością tarczycy a starających się o dziecko wskazane jest podjęcia leczenia u endokrynologa. Kolejnym hormonem mającym wpływ na zaburzenia cyklu miesiączkowego jest prolaktyna(PRL). Jej nadmiar może spowodować że cykle będą się skracać lub wydłużać krwawienia mogą stać się mniej obfite lub też całkowicie zaniknąć. Nadmiar prolaktyny doprowadza też często do tego, że cykle stają się bezowulacyjne, co uniemożliwia zajście w ciążę.Cykle miesiączkowe możemy regulować za pomocą następujących leków:


Castagnus -jest roślinnym preparatem zawierającym w swoim składzie wyciąg z owoców niepokalanka mnisiego. Preparat reguluje pracę przysadki mózgowej, która poprzez centralny układ nerwowy kieruje cyklem miesięcznym i wydzielaniem regulujących go hormonów: estrogenów i progesteronu. Zalecany jest w celu łagodzenia dolegliwości zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz w leczeniu zaburzeń cyklu miesięcznego.Luteina - Stany niedoboru endogennego progesteronu pod postacią zaburzeń cyklu miesiączkowego:

  • Bolesne miesiączkowanie,
  • Cykle bezowulacyjne,
  • Zespól napięcia przedmiesiączkowego
  • Czynnościowe krwawienia maciczne
  • Endometrioza
  • Zapłodnienie in vitro
  • Niepłodność związana z niedomogą lutealną
  • Poronienia nawykowe i zagrażające na tle niedoboru progesteronu

Lek wydaje się z przepisu lekarza.Bromergon - obniża poziom prolaktyny, której wysoki poziom utrudnia zajście w ciążę i prowadzi do niepłodności.
Lek wydaje się z przepisu lekarza.Hormeel S - reguluje cykl miesiączkowy i wspomaga płodność.